Gmina Krasne

Witamy w serwisie
internetowym
  • Stadnina Koni Krasne
  • Kościół parafialny w Krasnem
  • Park w Krasnem
 

Dziś jest niedziela 18.04.2021 , Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy

Postacie związane z gminą - Tadeusz Załęski

Portret Tadeusza ZałęskiegoUrodził się 28 maja 1921 roku w Rzechowie Wielkim (pow. makowski). Był dziewiątym dzieckiem w  średnio zamożnej rodzinie chłopskiej. Życie na wsi nie było wówczas łatwe i dlatego marzenia Pana Tadeusza o zostaniu nauczycielem było marzeniami bardzo śmiałymi. To, że się spełniły Pan Tadeusz Załęski zawdzięczać mógł swojej pracowitości, zdolnościom oraz przedsiębiorczości. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Gąsewie kontynuował naukę w Liceum Pedagogicznym w Mławie. Szybko nadrobił zaległości szkoły wiejskiej. Uczył się i dorabiał korepetycjami. W tym okresie tworzy swoje pierwsze wiersze, chwyta także za pędzel, maluje, muzykuje – wyrasta na wszechstronnego pedagoga. Wybuch II wojny światowej przerywa mu naukę. Wraca do rodziców i organizuje tajne nauczanie. Jeździ od wioski do wioski na rowerze, uczy dzieci wiejskie pisać i czytać. Jednocześnie utrzymuje kontakty z dowództwem AK. Za swoją działalność w okresie wojny i kontakty z Armią Krajową został aresztowany jak wielu jego rówieśników. W lutym 1945  rozpoczął pracę w szkole podstawowej w Milewie Szwejkach, gdzie przepracował 8 lat. Następnie przeprowadza się do Elbląga, by być bliżej Olsztyna, gdzie kontynuuje naukę w Studium Nauczycielskim. Po skończeniu nauki w szkole plastycznej przy Instytucie Kształcenia Nauczycieli w Warszawie podejmuje pracę w Szkole Podstawowej w Zielonej, w której pracował  aż do emerytury.

Tadeusz Załęski to postać nietuzinkowa. Zasłużony, wybitnie  uzdolniony, twórca regionu. Nauczyciel, poeta, malarz, animator kultury, wielki społecznik. Był inicjatorem budowy nowej szkoły w Zielonej, Ośrodka Zdrowia, włączył się czynnie w elektryfikację miejscowości. Chociaż jego głównym zajęciem była praca w szkole, wiele pracował społecznie dla rozwoju społeczności, w której mieszkał.

Przez cały czas wiele pisał i dlatego w jego dorobku jest kilkadziesiąt tomików wierszy i prozy oraz kilkaset pejzaży. Był także założycielem i Prezesem Stowarzyszenia Miłośników Kultury „Krasne”. Patronował 26 klubom literackim, które powoływał na terenie powiatów: przasnyskiego, makowskiego i ciechanowskiego. Do końca swoich dni tworzył i pracował. Za swoją działalność był wielokrotnie doceniany i nagradzany. Otrzymał m.in.: Złoty Krzyż Zasługi, Medal KEN, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Armii Krajowej i Odznakę Weteranów Walki o Niepodległość.

Tadeusz Załęski to człowiek wielu zasług. Twórca regionu, w którym żył i pracował, człowiek pracowity, życzliwy, dla tych, którzy znali go osobiście – dusza towarzystwa, człowiek z poczuciem humoru, z zasadami.

Zmarł po krótkiej chorobie 8 maja 2010 roku. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Krasnem.

Wszelkie prawa zastrzeżone Gmina Krasne © Copyright 2010

 Projekt i wykonanie 2010 Maxus Net Communications