Gmina Krasne

Witamy w serwisie
internetowym
  • Stadnina Koni Krasne
  • Kościół parafialny w Krasnem
  • Park w Krasnem
 

Dziś jest niedziela 18.04.2021 , Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy

Postacie związane z gminą - Jan Kazimierz Krasiński

Portret Jana Kazimierza Krasińskiego

     Jan Kazimierz Krasiński ( 1607 - 1669 ) syn wojewody płockiego Stanisława, dał początek odnodze podskarbińskiej Krasińskich, nazwanej tak od funkcji podskarbiego, którą pełnił w latach 1658-69. Jeden z najwybitniejszych członków tej rodziny, dworzanin Zygmunta III i Władysława IV, ochmistrz królewicza Karola Ferdynanda Wazy, został w wieku 30 lat kasztelanem ciechanowskim, a w 1648 r. - warszawskim. W 1650 roku objął kasztelanię większą - płocką. Ożeniony w 1631 r. z Urszula Grzybowską, po jej śmierci pojął za żonę w 1651 r. Francuzkę Amatę d 'Andrault de Langeron, starsza pokojową żony króla Jana Kazimierza - Marii Ludwiki Gonzaga. Królowa wyprawiła młodej parze okazałe wesele na zamku warszawskim.

Walczył w 1653 r. nad Dniestrem koło Kamieńca Podolskiego - pod Zwańcem, gdzie wojska polskie dowodzone przez Jana Kazimierza, zostały otoczone przez Kozaków i Tatarów, lecz wytrzymały oblężenie obozu. W czasie szwedzkiego potopu, 30 września 1655 roku walczył ze Szwedami pod Modlinem, na czele 15 tysięcy mazowieckiej jazdy pospolitego ruszenia i piechoty łanowej.

W 1656 roku, wspólnie z biskupem płockim Gembicem prowadził pertraktacje dyplomatyczne o pomoc zbrojną Moskwy dla Polski. Mianowany Komisarzem Rzeczypospolitej do rokowań z Moskwą o pomoc wojskową, brał udział tego roku w podpisaniu traktatu polsko-rosyjskiego w Niemży. Na mocy tego traktatu wojska rosyjskie wystąpiły zbrojnie przeciwko Szwedom i wyparły ich z Inflant.

W latach 1658 - 69 pełnił urząd podskarbiego wielkiego koronnego, lecz złożył go po abdykacji Jana Kazimierza. Od 1661 roku pułkownik królewski i starosta łomżyński, przasnyski, oraz grabowiecki, nowokorczyński i parczewski.

Pochowany w Krasnem, gdzie ma nagrobek barokowy w prezbiterium kościoła, po prawej stronie, naprzeciw nagrobka, który wystawił swoim żonom.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Gmina Krasne © Copyright 2010

 Projekt i wykonanie 2010 Maxus Net Communications