Gmina Krasne

Witamy w serwisie
internetowym
  • Stadnina Koni Krasne
  • Kościół parafialny w Krasnem
  • Park w Krasnem
 

Dziś jest niedziela 18.04.2021 , Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy

Zabytki gminy Krasne - Kolejka wąskotorowa

Kolej mławska, podobnie jak wiele wąskotorówek PKP, ma rodowód wojenny. Jej trasę zaczęto wytyczać 7 lipca 1915 roku. Już następnego dnia wyspecjalizowane oddziały niemieckie zaczęły budowac punkt przeładunkowy w Mławie. Jeszcze w lipcu drogę żelazną ułożoną z przęseł patentowych szerokości 600 mm można było dojechać do Przasnysza. W tym czasie front niemiecko-rosyjski przesunoł się nieco na wschód. Wydano rozkaz wydłużenia trasy. Pod koniec sierpnia dotarła ona do Pasiek, przystanku na linii Wyszków - Ostrołęka.

Ministerstwo Kolei Żelaznych przejęło wąskotorówkę 10 lipca 1920 roku. Nieco później z inicjatywy powiatu ułożono tor z Ciechanowa do Gruduska. W Ciechanowie powstał punkt styczny z koleją normatywną.  Tam też zbudowano parowozownię. Na przełomie lat czterdziestych i pięćdzisiątych kolej mławska przejęła odcinki wąskiego toru należącego do cukrowni "Krasiniec" i "Ciechanów". Pociągi pasażerskie kursowały wówczas z Mławy do Zamościa oraz z Ciechanowa do Gruduska i Krasnego. W latach 1961 i 1962 tor szerokości 600 mm przekuto na 750 mm.

Dalsza historia potoczyła się według scenariusza znanego również na innych wąskotorówkach. Transport samochodowy okazał się konkurencją za silną dla ciuchci. Podróżni coraz chętniej zamieniali twarde ławki w pociągach PKP na wygodne siedzenia a autobusach PKS, a dotychczasowi klijenci rezygnowali z usług kolei. Zaczęto zmniejszać liczbę pociągów pasażerskich, zawieszać przewozy, rozbierać poszczególne odcinki.

Źródło: "Na wąskotorowym szlaku Mazowsza i Mazur"- Zarząd Kolei Dojazdowych  Centralnej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Warszawie.

Zobacz wizualizację trasy kolejki

 

miniatura -

miniatura -

miniatura -

miniatura -

miniatura -

miniatura -

miniatura -

miniatura -

miniatura -

miniatura -

miniatura -

miniatura -

miniatura -

miniatura -

miniatura -

Wszelkie prawa zastrzeżone Gmina Krasne © Copyright 2010

 Projekt i wykonanie 2010 Maxus Net Communications