Gmina Krasne

Witamy w serwisie
internetowym
  • Stadnina Koni Krasne
  • Kościół parafialny w Krasnem
  • Park w Krasnem
 

Dziś jest niedziela 18.04.2021 , Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy

Postacie związane z gminą - Franciszek Krasiński

Portret Franciszka Krasińskiego

     Franciszek Krasiński (1522 - 1577) urodzony w Szczukach koło Krasnego rozpoczął świetność rodu na terenie całego państwa. Po pierwszych naukach, wysłał go ojciec na zachód Europy. Młody Franciszek uczył się najpierw w Zgorzelcu, później w Wittenberdze, gdzie słuchał wykładów Melanchtona. Jego wuj i protektor arcybiskup gnieźnieński Mikołaj Dzierzgowski, aby uchronić młodego kuzyna przed szerzącymi się na zachodzie ideami Marcina Lutra, spowodował jego powrót do kraju i skierował go na dalsze studia do Akademii Krakowskiej. Franciszek po chlubnym jej ukończeniu studiował później we Włoszech przez kilka lat prawo cywilne i kościelne. Po powrocie do kraju został sekretarzem arcybiskupa Dzierzgowskiego, posługując od niego do Rzymu, do Pawła IV. W 1556 roku został sekretarzem króla Zygmunta Augusta i biskupem krakowskim. Stał się powiernikiem króla, który obdarzył go kosztownym łańcuchem złotym. Wytrawny dyplomata, posłował dwukrotnie do Wiednia na dwór cesarza Maksymiliana, gdzie przebywał dłuższy czas w związku ze sprawami Prus i Inflant. w sprawach kościelnych posłował również do Rzymu. W tym czasie polecił przebudować zamek biskupi w Bodzentynie na okazałą rezydencję renesansową.

Jako zaufany Zygmunta Augusta, w celu umocnienia wpływu najbliższego dworu na króla, wspólnie z Janem i Mikołajem Mniszchami, zainicjował na zamku warszawskim seans szarlatana twardowskiego. W nocy z 7 na 8 stycznia 1569 roku, w roli rzekomego ducha zmarłej małżonki króla Barbary Radziwiłłówny wystąpiła piękna mieszczka warszawska Barbara Giżanka. W tym samym roku Franciszek Krasiński wystąpił na sejmie lubelskim za zawarciem unii polsko-litewskiej. W trzy lata później towarzyszył ciężko choremu królowi Zygmuntowi Augustowi w Knyszynie, który zmarł na jego rękach 7 lipca 1573 roku.

W Warszawie, w tym samym roku podpisał jako jedyny z biskupów, akt konfederacji warszawskiej, zapewniający tolerancję religijną innowiercom. W katedrze krakowskiej asystował arcybiskupowi Uchańskiemu przy koronacji Anny Jagielonki, żony Stefana Batorego. W dwa lata później, z powodu śmiertelnej choroby nie mógł przybyć już na sejm w Toruniu rozpatrujący sprawy buntujących się mieszczan gdańskich, ale wyposażył 50 - osobowy oddział husarii i 200 - osobowy oddział piechoty i wysłał je dla wzmocnienia wojsk królewskich Stefana Batorego.

Zmarł na zamku w Bodzentynie i został pochowany w tamtejszej farze. W prezbiterium wzniesiono mu okazały nagrobek renesansowy. Jego wielki portret z herbem Ślepowron wyhaftowany na biskupiej kapie, wisi w krużgankach klasztoru franciszkanów w Krakowie. Półpostaciowy portret z otrzymanym od Zygmunta Augusta złotym łańcuchem na piersi, znajduje się w opinogórskim muzeum.

Źródło: Witold Masiak, Warszawa 1975 r.

Wszelkie prawa zastrzeżone Gmina Krasne © Copyright 2010

 Projekt i wykonanie 2010 Maxus Net Communications