Gmina Krasne

Witamy w serwisie
internetowym
  • Stadnina Koni Krasne
  • Kościół parafialny w Krasnem
  • Park w Krasnem
 

Dziś jest poniedziałek 01.03.2021 , Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy

Gmina Krasne

Foto galeria

Kliknij by zobaczyć galerię

Park w Krasnem wiosną

Na obszarze 22 hektarów otoczonym murem, zaprojektował Szanior park krajobrazowy. Wykorzystał zachowane okazy starodrzewu oraz wprowadził wiele nowych gatunków drzew i krzewów, nawet egzotycznych.


Park w Krasnem latem

W tym celu zostały sprowadzone dobrze znoszące nasz klimat oryginalne gatunki znad Morza Śródziemnego oraz Kanady. Stare stawy w głębi parku wykorzystał Szanior dla urządzenia dwóch zbiorników wodnych na obszarze ok. 3 hektarów.


Park w Krasnem jesienią

Nadał zbiornikom formy liter „D” i „K” w rzucie poziomym, tj. „Dobra Krasne” z wysepką pośrodku litery D. Zbiorniki wodne otoczył szpalerami drzew i strzyżonych grabów ogólnej długości około 1.500 m


Park w Krasnem zimą

Istniejący drzewostan stanowi wielogatunkowy zespół drzew liściastych z domieszką drzew iglastych. Wiek drzew jest bardzo zróżnicowany - od kilkuletnich siewek do pojedyńczych kilkusetletnich dębów.


Kościół w Krasnem

Drewniany kościół wzniósł się tu przypuszczalnie już w XIV w. Od schyłku XIV wieku w jego podziemiach chowano zmarłych członków rodziny, właścicieli Krasnego. W 1477 r. źródła historyczne notują zapis na ten kościół Mikołaja z Krasnego.


Kościół w Zielonej

Kościół parafialny p.w. św. Mateusza. Erekcja parafii 1448 r. Pierwotny kościół drewniany wzniesiony z fundacji Ślasów herbu Grzymała. Spalony przed 1527 i ponownie odbudowany. Obecny zbudowany w 1772 - 74  staraniem ks. Wojciecha Pęczkowskiego.


Katakumby w kościele w Krasnem

Pod kościołem znajdują się podziemia, a w nich katakumby i grobowce Krasińskich chowanych tu od XIV wieku. Po środku tuż za kratą, prostopadle do osi podziemia mieści się tumba grobowa biskupa Kamienieckiego Adama Krasińskiego


Stadnina Koni w Krasnem

W grudniu 1987 r. minęło 130 lat od założenia przez Ludwika hr. Krasińskiego w Krasnem stadniny koni pełnej krwi angielskiej. W tym też roku, 14 listopada, po 48 latach przerwy, krasne znów stało się stadniną.


Wieża w Krasnem

Wystawiona w XIX wieku wieża w stylu neogotyckim dostarczająca wodę do zabudowań dworskich, miała na parterze i na piętrze pomieszczenia mieszkalne użytkowane przez służbę folwarczną.


Kolejka wąskotorowa

Na przełomie lat czterdziestych i pięćdzisiątych kolej mławska przejęła odcinki wąskiego toru należącego do cukrowni "Krasiniec" i "Ciechanów". Pociągi pasażerskie kursowały wówczas z Mławy do Zamościa oraz z Ciechanowa do Gruduska i Krasnego.


Szkoła Podstawowa w Krasnem

Pierwsze zapiski szkolnictwa w Krasnem pochodzą z 1808 roku. Przy kościele istniała wówczas szkółka parafialna. Prowadził ją zakrystian, który miał 10 uczniów, „(...) chociaż chłopców z całej parafii było zdatnych 103, a dziewcząt 59”.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone Gmina Krasne © Copyright 2010

 Projekt i wykonanie 2010 Maxus Net Communications